Cafe Mobilyalarının İşlevselliği

Cafe Mobilyalarının İşlevsel Özellikleri | Sabitlik, Hareketlilik

Cafe mobilyalarının işlevsel özellikleri, dekorasyonun layıkıyla yapılmasına olanak sunuyor!

Mobilyalar, kullanılacakları alanlara ait özelliklerin her yeni çağdadeğişmesine paralel olarak çeşitlenegelmiştir. Diğer bir ifadeyle, mekânlara ait her yeni günde doğan yenigereksinimler, mobilyalaraişlevsel özellikler eklenerek karşılanmaktadır. Mobilyaların “sabit” ve “hareketli”olma özelliğine göre yapılan ayrım da bu gelişme temelinde ortaya çıkmıştır.

Cafe mobilyalarının işlevsel özelliklerinden olan sabitlik ve hareketlilik, işletmenin faaliyet kolunavemekânınhacmine dekorasyon yapılmasına imkân sunmaktadır.

Sabit Cafe Mobilyaları

Sabit cafemobilyaları, duvar, zemin veya diğer mobilyalarla “bağımlı”olan mobilyalardır. Cafe masa ve sandalyelerinin yer aldığı bu grup mobilyaların tercih edilmesindeki amaç, sınırların net bir şekilde belirlenmek ve dekorasyondaki uyumun korunmak istenmesidir.

Cafe mobilyalarının işlevsel özellikleri, kâğıt üstündeki mimari çizimlerin uygulanabilirliğineve sürdürülebilirliğine imkân sunmaktadır. Bu açıdan bakıldığında kimi cafe mobilyalarının sabitlenebilir özellikte olması, mekânın kullanım amacına göre yapılan mobilya yerleşim planına bugün olduğu gibi yarın da sadık kalınmasını sağlamaktadır. Örneğin masaların sabit olması, masalar dışında kalan boş alanların kullanım kapasitesinin düşmemesine; bar sandalyelerinin sabit olması ise genel düzenin estetik açısından bozulmamasına katkıda bulunmaktadır.

Hareketli (Portatif) Cafe Mobilyaları

Cafe mobilyalarının işlevsel özelliklerinin birbirinden farklı olması sayesinde, mekânlar maksimum kapasitede kullanılabilmektedir. Hareketlilik, sabitlikten başka bu imkânı sunan bir diğer özelliktir.

Hareketli (portatif) cafe mobilyaları, taşınabilir olan bağımsız (hiçbir ögeyle bağımlı olmayan) mobilyalardır.Cafebergere’lerinin, cafe masa ve sandalyelerinin, cafe sedirlerinin hareketli olması, bu mobilyaların gerekli durumlarda alan içinden, dış mekândan ya da diğer bir alandan (depo gibi) ihtiyaç duyulan noktaya getirilmesine olanak sunmaktadır. Bu sayede kalabalık gruplar dağılmadan, bir arada hizmetten faydalanabilmekte ya da fiziki açıdan güçten düşmüş kimseler daha rahat edebilmektedir (masayı kendine yaklaştırma vb. değişikliklerle).

Sabit Mobilya mı, Hareketli Mobilya mı?

Cafe mobilyalarının işlevsel özelliklerini birbiriyle kıyaslarken mekânın faaliyet amacı vemüşteri kitlesinin özellikleri göz önünde bulundurulmalıdır. Sabit ve hareketli mobilyaların kendi içinde kullanım avantajları olmasına karşın birinin diğerinden daha üstün olduğunu söylemek imkânsızdır. Önerilen, ortamı dekore ederken her iki işleve sahip cafe mobilyalarının orantılı bir biçimde kullanılması ve böylelikle her beklentiyi karşılayacak bir mekân yaratılmasıdır.

 

Cafe mobilyalarının işlevsel özellikleri, işletmenizin işlevselliğine doğrudan katkıda bulunacak!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir